Príčinou akné je zvyčajne mix dôvodov – od hormónov až po genetické predispozície. Svoju úlohu zohráva aj nedostatok vitamínov, stres, o tom, či má na akné vplyv aj strava, sa dodnes vedú polemiky.

Pre svet je akné pomerne veľkou záhadou. Aj keď vieme, že vzniká upchatím oleja v póre, nikto presne nevie určiť, prečo v jednom póre akné vzniká a v iných nie.

Medzi najčastejšie dôvody vzniku vyrážok patria:

Hormóny: Hormóny sú minimálne z časti aj hormonálna choroba. Ako to vieme? Akné predsa začína zvyčajne v puberte, keď sa hladiny hormónov najdramatickejšie menia. Symptómy akné prichádzajú špecificky vtedy, keď sa zvýši hladina hormónu androgén, inak známeho ako mužský hormón. Svoj vplyv majú aj hladiny rastového hormónu a hormónu IGF-1. Ako a prečo hormónu spôsobujú akné, na to veda dodnes neprišla.

Stravovanie: Ako som už naznačil, dodnes sa neobjavil jednoznačný výskum, ktorý by potvrdil súvislosť stravy a akné. Než to budeme môcť povedať na 100%, potrebuje sa veda venovať problematike hlbšie a priniesť ďalšie výskumy.

Nedostatok vitamínov: Väčšine ľudí chýba v tele mnoho potrebných vitamínov a minerálov, špeciálne vitamín D, ktorý telo prijíma vo výrazne najväčšej miere zo slnka. Ako však vitamíny a akné súvisia, to taktiež veda dodnes presne nevie.

Stres: Telo a myseľ sú prepojené. Nie, nie je to žiadna filozofia z Číny, je to realita, ktorú nemožno poprieť. Stres má vplyv na náš hormonálny systém, tráviaci systém, dýchací systém, imunitný systém a x ďalších systémov v našom tele. Veda vie, že stres je príčinou akné, v akej súvislosti ale, to zostáva záhadou.

Genetika: Akné je aj genetická choroba. Ak mali vaši rodičia problémy s akné, je veľká šanca, že budete mať rovnaké problémy aj vy.

Ale aká je skutočná príčina vzniku akné?

Ak by sme chceli zistiť, čo je vašou príčinou akné, zrejme by bolo treba hľadať mix týchto dôvodov, plus aj doteraz neobjavené príčiny. Akné je pre vedu stále jednou z najväčších záhad, čo je šokujúce, vzhľadom na to, aké úžasné objavy už veda medzičasom dokázala. Stále je tu jednoducho viac otázok ako odpovedí.

Presnú príčinu sa teda asi nedozviete, preto je lepšie sústrediť sa na niečo, čo môžete ovplyvniť – liečbu.

Liečba akné

Zvyčajnou liečbou v posledných desaťročiach boli antibiotiká a to aj napriek faktu, že vás akné nikdy nezbavia a že treba akné popri antibiotikách liečiť ďalšími metódami. A keďže môžu byť brané len maximálne tri mesiace, hoci pomôžu akné zredukovať, je to len dočasné riešenie. Akné si navyše na antibiotiká dokáže “zvyknúť” a vybudovať si voči ním odolnosť. Aj z toho dôvodu je podľa štúdie The British Journal of Dermatology až 51% pacientov trpiacich akné odolných voči týmto antibiotikám.

Navyše, hoci lekári v minulosti pokladali akné za bakteriálne ochorenie, tento konsenzus sa s pribúdajúcim výskumom vytratil a za hlavnú príčinu sa považuje zápal. Na túto tému sme napísali celý článok, ktorý si môžete prečítať na tomto odkaze.

Pozor na vedľajšie účinky antibiotík

Štúdia Americkej asociácie dermatológie upozorňuje, že antibiotiká proti akné, ako napríklad Izotretinoín, majú celý rad vedľajšich efektov, ktoré nemôžu byť ignorované. Môžu spôsobovať poruchy traktu (hnačky, žalúdočné vredy), neurologické problémy či fotosenzitivitu (zvýšenú citlivosť na slnko). Menej bežné vedľajšie efekty sú zašednutie pokožky či zožltnutie zubov. Zriedkavé, ale vyskytujúce sa efekty môžu byť auto-imunitné choroby, strata vlasov či problémy so srdcom, ktoré v najhorších prípadoch môžu dokonca spôsobiť aj smrť.

Nehovoriac o tom, že antibiotiká nemôže požívať podstatná časť ľudí, napr. tehotné a dojčiace ženy.

Doporučená liečba

V prípade, že vás netrápi cystické akné, ale ľahké a stredné formy akné, ako sú papule, pustule, biele hlavičky a čiernebodky, k úplnemu vyliečeniu akné silné lieky nepotrebujeme.

Doporučujeme radšej začať s používaním nášho 3-krokového liečbného balíčka, ktorý obsahuje všetko potrebné pre úplne vyčistenie pleti od akné.

Náš 3-krokový liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.