Príčinou tvorby akné je, že sa póry v pokožke upchajú, kožný olej, ktorý sa tvorí v týchto póroch v nich zostane zaseknutý a na mieste sa začnú tvoriť baktérie. Každá jedna vyrážka začína upchatým pórom, ktorý sa môže vyvinúť do formy akné. Sú potom dva druhy akné: nezápalové a zápalové. Nezápalové formy akné sú biele hlavičky a čierne bodky. Zápalové formy sú papule, pustuly, noduly a cysty.

Ľudská pokožka, obzvlášť na tvári, krku, chrbte a hrudi, je pokrytá stovkami tísícov miniatúrnych pórov. Z dôvodov, ktorým ani veda úplne nerozumie, sa v týchto póroch niekedy tvorí príliš veľa buniek a pór sa zablokuje. Olej, ktorý by z týchto pórov mal vyliezať na povrch, zostane uväznený a začnú sa tvoriť baktérie.

Nezápalové formy akné

Každá jedna vyrážka začína ako mikrokomedón. Takúto vyrážku si ani nemusíte všimnúť, často sa vylieči úplne sama, prípadne sa premení na komedón, teda jednu z dvoch nezápalových foriem akné – bielu hlavičku alebo čiernu bodku.


Biele hlavičky

Keď sa v póre upchá olej a baktérie zostanú zaseknuté pod povrchom pokožky, vyformuje sa biela hlavička. Sú to tie malé biele bodky, ktoré vás tak štvú, no je pomerne jednoduché ich vytlačiť a zbaviť sa ich. Niektoré biele hlavičky sú tak malé, že o nich dokonca ani neviete.


Čierne bodky

Ľudia si často myslia, že čierne bodky sú len akési nečistoty. Pravdou ale je, že čierne bodky vznikajú vtedy, keď sa pór otvorí a olej v pokožke začne oxidovať. Táto oxidácia potom spôsobí hnedú/čiernu farbu. Čiernych bodiek nie je jednoduché sa prirodzene zbaviť, pretože obsah čiernej bodky sa len veľmi pomaly dostáva na povrch.

Zápalové formy akné

Čierne bodky a biele hlavičky svoj obsah sami prirodzene vylučujú na povrch a následne sa sami hoja. Ak sa však v upchatom póre pod folikulárnou stenou nahromadí príliš veľa baktérií, telo reaguje zápalom. To je dôvod, prečo by ste sa tvoriaceho sa akné nemali dotýkať.

Papule

Papula vzniká, keď sa vo folikulárnej stene objaví trhlina. Do póru preniknú biele krvinky, ktoré spôsobia zápal.

Pustuly

Papula sa prirodzene po niekoľkých dňoch vyvinie do pustule, čo je klasická červená vyrážka s bielou hlavičkou.

Ak však papula alebo pustula exploduje, môže spôsobiť zápal okolitej pokožky a baktérie môžu napadnúť aj okolité póry. To vedie k vážnejším formám akné – nodulám a cystám.

Noduly

Nodula vzniká, keď sa objaví trhlina vo vnútornej strane vyrážky. Vzniká často veľká, nepekná, zapálená a bolestivá a bolestivá vyrážka, pôsobiaca ako vred. Po nodulách môžu na pokožke zostať jazvy.

Cisty

Najhoršia forma. Veľké zapálené vredy, naplnené hnisom. Sú bolestivé a zanechávajú prakticky vždy jazvu.