Muži a ženy: Hormóny sú nevyhnutnou príčinou vzniku akné. Zvýšena hladina androgénov (hormóny ktoré majú aj muži, aj ženy) môžu spôsobiť vznik akné u oboch pohlaví.

Ženy: V prípade žien môžu mať na akné vplyv aj zmeny v hladinách estrogénu v menštruačnom cykle, v tehotenstve a v menšej miere aj počas menopauzy. Vo väčšine prípadov ženského akné stačí lokálna liečba, v horších prípadoch vám lekár môže predpísať antikoncepciu, alebo iné blokátory androgénových receptorov, aby došlo k stabilizovaniu hormónov a liečbe akné.

Overiť si, či vaše akné spôsobuju práve hormóny, alebo či príčina nie je iná, môžete s pomocou nášho online testu.

Akné zapríčinené hormóny môžete efektívne liečiť pomocou našej doporučenej liečby.

Akné sa zo svojej podstaty môže považovať za hormonálnu chorobu. Hormóny sú zodpovedné za dospievanie mazových žliaz v našej pokožke. Iba v tomto stave si mazové žľazy vyvinú schopnosť stať sa léziami akné. Z tohto dôvodu akné nepostihuje malé deti. Síce nevieme ako presne hormóny vplývajú na akné, no vieme, že koža je cieľom istých hormónov a hormóny dokáže aj sama produkovať.

Testosterón

Lekári a výskumní pracovníci zistili, že zvýšená hladina androgénov (mužské hormóny) môže spôsobiť akné u mužov aj žien. Buď nadmerná produkcia mazu spôsobená androgénmi alebo nejaký iný, doposiaľ nezistený dôvod spôsobuje upchávanie vlasových folikúl. Toto umožňuje usádzanie a rast baktérií, ktoré potom spôsobia akné vyrážky.

Estrogén

Akné u žien prichádza a odchádza viac cyklicky kvôli ich mesačnej menštruácii. Efekty estrogénu na akné môžeme pozorovať aj počas tehotenstva a v stlmenej forme počas menopauzy. Lekári niekedy predpisujú nízke dávky hormonálnej antikoncepcie ako pomoc s reguláciou úrovní hormónov a redukciou symptómov akné u žien. Lekári tiež niekedy predpisujú blokátory androgénov, no momentálne neexistuje mnoho dôkazov ich efektivity.

Vplyv hormónov na ženské akné

Ženy sa môžu vyhádzať, alebo dokonca dostať prvý krát v živote akné aj po dovrŕšení 20, alebo aj 30 rokov života. Ak sa tak stane, je rozumné vyhľadať pomoc endokrinológa (lekár špecializovaný na hormóny) a uistiť sa, že hladiny vaších hormónov sa nachádzajú v zdravých medziach. Ak sú úrovne v akceptovateľných medziach, väčšinou bude pri liečbe vášho akné stačiť aj lokálna liečba.

Príznaky zvýšenej hladiny estrogénu:

  • nadúvanie
  • opuchy a bolesti pŕs
  • nízky sexuálny apetít
  • nepravidelná menštruácia
  • zvýšené symptómy súvisiace s PMS
  • bolesti hlavy
  • problémy so spaním

Doporučená liečba

Všetko čo potrebujete k vyliečeniu akné, je vyčistiť vašu pleť od nečistôt, odupchať zanesené póry a následne ich hĺbkovo vyčistiť a zbaviť ich prípadného zápalu a baktérií.

V praxi to dokážete s pomocou nášho 3-krokového liečebného balíčka, obsahujúceho všetko potrebné pre kompletné vyčistenie a vyliečenie pleti.

Liečebný balíček obsahuje:

  • Čistiaci gél s obsahom čajovníkového oleja, pomocou ktorého vašu pleť vyčistíte od nečistôt a odumretej kože a pripravíte ju na samotnú liečbu
  • Liečebný krém s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá vďaka silným exfoliačným účinkom dokáže preniknúť hlboko pod kožu, kde hĺbkovo vyčistí póry od špiny a prebytočného mazu. Kyselina salicylová má tiež silné protizápalové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu napadnuté póry nie len čistí, ale skutočne lieči.
  • Hydratačný krém s obsahom konopného oleja a extraktu z koreňa lišajníka, ktorý vašu pleť po skončení liečby hydratuje a obnoví tak jej pružnosť a zdravý vzhľad. Navyše, nami zvolený hydratačný krém je nekomedogénny (neupcháva póry), takže návratu vyrážok sa skutočne nemusíte obávať.

Záver

Hormóny sú jednou z hlavných príčin vzniku akné. V prípade žien za tým môžu byť aj výkyvy hladín hormónov počas menštruačného cyklu, počas tehotenstva, alebo v menopauze. Hoci je príčina akné často hormonálna, nie vždy je nutná hormonálna liečba a vo väčšine prípadov si vystačíte s našou doporučenou liečbou.